Blog

Wymówki przed rozpoczęciem regularnego treningu

Walka o wymarzoną sylwetkę to ciągłe zmaganie się z własnym słabościami. Trzymanie się regularnego treningu wydaje się proste jedynie w teorii. W praktyce okazuje się, że zadanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Pojawia się wiele potencjalnych przeszkód takich jak: brak czasu, znudzenie, kontuzje, pokusa sięgnięcia po alkohol czy złe nawyki żywieniowe. Każdej wymówce da się jednak zaradzić, jeśli obierzemy odpowiednią strategię. Dowiedz się, jak poradzić sobie z wymówkami dotyczącymi regularnego uprawiania sportu.

  1. Nie mam czasu na regularny trening

Brak czasu jest najczęstszym problemem i stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Sytuacje, w których potrafimy nagle zmienić plany dla ważniejszych aktywności pokazują, że dla ważnych rzeczy zawsze znajdzie się czas. Tym bardziej, że nie chodzi tutaj o znikanie na kilka godzin. Na początku przygody z treningiem wystarczy nawet kilkanaście minut. Jak znaleźć czas na regularne uprawianie sportu? Podpowiadamy!

    • Postaw na krótsze ćwiczenia. 20-30 minutowy jogging nie zajmie ci zbyt dużo czasu.
    • Jeśli wiesz, że przez cały dzień jesteś zajęty, a na wieczór masz już inne plany – wstań 30 minut wcześniej. Nie będzie to wielki deficyt snu, a poranne treningi dodają energii.
    • Zamiast codziennej jazdy samochodem, wybierz rower!
    • Jeśli nie masz czasu na treningi w tygodniu, posraw na aktywny wypoczynek w czasie weekendu.
  1. Regularne uprawianie sportu jest monotonne

Jeżeli powtarzasz te same ćwiczenia dzień po dniu, to z pewnością twój trening stanie się dla ciebie nudny. Monotonia w regularnym treningu nie wpływa tylko na samopoczucie, ale również na efektywność ćwiczeń, które nie dają zamierzonych efektów. By uniknąć monotonnych ćwiczeń radzimy:

    • Wybrać dyscyplinę, którą jesteś naprawdę zainteresowany.
    • Od czasu do czasu zmieniaj dyscypliny sportowe, które uprawiasz. Będzie to dla ciebie urozmaicenie, a poza tym zmusisz do pracy różne grupy mięśniowe.
    • Znajdź sobie towarzysza – wspólne uprawianie sportu motywuje i zachęca do działania.
    • W czasie regularnego treningu warto za każdym razem uczyć się nowych umiejętności.

  1. Na zamierzone efekty trzeba długo czekać

To prawda, regularne uprawianie sportu nie gwarantuje natychmiastowych efektów. Dlatego też często tracimy chotę na treningi, kiedy obserwujemy, że wciąż jesteśmy daleko od założonych sobie celów. Warto wówczas pomyśleć o korzyściach zdrowotnych, jakie niosą systematyczne ćwiczenia. Treningi dodają energii do działania, czujemy się silniejsi, a nasz układ krążenia funkcjonuje znacznie lepiej.

  1. Kompleksy

Często spotykaną wymówką jest również obawa przed oceniniem przez innych w czasie wykonywania regularnego treningu. Jeżeli boisz się oceny, zacznij od ćwiczeń w domu, porannego joggingu, rowerku stacjonarnego. Jeśli twoim problemem jest zbyt duża waga – nie zapominaj o diecie. Ważne jest, żeby polubić siebie, kiedy ćwiczysz i się ruszasz.

  1. Ciągłe zmęczenie

Brak ci energii do regularnego uprawiania sportu? Ten problem wynika najczęściej z braku włożonego wysiłku. W rzeczywistości jednak wysiłek fizyczny nie jest tym samym, co zmęczenie po wysiłku psychicznym. Jeżeli popołudniami nie jesteś w stanie zmotywować się do ćwiczeń, wstań 20 minut wcześniej i poświęć ten czas na wykonanie regularnego treningu.

  1. Treningi i dieta są drogie

To częsta, ale bardzo słaba wymówka. Po pierwsze nie wszystkie zajęcia są tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać, po drugie – możesz ćwiczyć i trenować bez dodatkowych wydatków przeznaczonych na ten cel. Codzienne bieganie czy jazda na rowerze nie wymagają pokrycia żadnych kosztów.

Podsumowanie

Wymówki najczęściej odbierają nam ochotę i motywację do osiągnięcia zamierzonych celów. Regularny trening wymaga dużej dozy samodyscypliny, ale również umiejętności organizacyjnych. Jeżeli nawet jesteś w stanie odpowiednio zorganizować czas, to bez motywacji, twoje sukcesy będą niemożliwe do zrealizowania. Nie daj się wymówką i zacznij regularne uprawianie sportu już dzisiaj!